Parafia p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Zarębie

Nasza parafia

  • Nasza parafia
  • Nasza parafia
  • Nasza parafia
  • Nasza parafia
  • Nasza parafia
  • Nasza parafia
  • Nasza parafia
  • Nasza parafia

 

O parafii

 

Życie religijne Zaręby, Wesołówki, Pisaczowa i Ponikowa koncentruje się przy kościele p.w. Wniebowzięcia NMP. Pierwsze wzmianki historyczne o istniejącym kościele katolickim pochodzą z 1346 roku. W okresie Reformacji 1517 roku kościół w Zarębie przejęli protestanci. Poważną przebudowę kościół przeszedł pod koniec XVII w.

 

Po II wojnie światowej i powrocie kościoła w ręce katolików, wspólnota obsługiwana była przez duszpasterzy z pobliskiej parafii Siekierczyn. 12 kwietnia 1972r. została erygowana parafia Wniebowzięcia NMP w Zarębie. Jej pierwszym proboszczem został ks. Henryk Kowol, następcą jego był ks. Zygmunt Gontarz, potem ks. Stanisław Boczoń i ks. Franciszek Molski, a od 2010 ks. Piotr Chorążyczewski.

 

W kościele zachowały się zabytkowe witraże 1917r. "Głowa cierpiącego Jezusa" i "Jezus z uczniami wśród zbóż" oraz zamontowany w 1992r. barokowy ołtarz z XVII w. i malowidło na ołtarzu "soborowym" - "Ostatnia wieczerza"

Do parafialnego kościoła prawie przylega cmentarz-kościelny z kaplicą.